Ātrais kredīts pirmajā reizē uz neilgu termiņu ir pieejams bez % maksas, taču pirms aizņemties katram būtu jāiegūst vismaz vispārējs priekšstats par to, kas ir ātro kredītu procentu likmes un kas ir gada procentu likme. Kā veidojas procentu likmes (komisijas maksas) un kā ietaupīt, par to turpinājumā nedaudz sīkāk.

Ātrie kredīti, lielākoties, tiek izmantoti, lai nomaksātu steidzamu rēķinu, atdotu parādu vai vienkārši iztiktu līdz nākamajai algai. Standarta procentu likmes ātrajiem kredītiem ir robežās no 10 līdz gandrīz 30 procentiem no kopējās summas mēnesī. Ja rodas situācija, ka kredīts nevar tikt atmaksāts savlaicīgi, jārēķinās, ka aptuveni tikpat lielu komisijas maksu var nākties maksāt par ātrā kredīta pagarināšanu uz vienu mēnesi. Lai rastos lielāka skaidrība, aplūkosim praktisku piemēru. Izvēloties kredītu 100 Ls apmērā uz 30 dienām, jums būtu jāmaksā komisijas maksa (10 – 30 lati). Ja ātrais kredīts nevar tikt atmaksāts noteiktajā periodā, tad vēl 10 – 30 lati būs jāmaksā par kredīta pagarināšanu uz vienu mēnesi. Tā rezultātā var veidoties situācija, ka par 100 Ls aizņēmumu 60 dienu laikā tiek samaksāti 60 lati.

Laimīgā kārtā šobrīd mikrokredītu tirgū ir pieejams pirmais kredīts bez % maksas līdz 200 Ls. Maksimālais termiņš, uz kuru naudu iespējams saņemt bez komisijas maksas ir 30 dienas. Tādējādi pat, ja rodas situācija, ka kredītu nākas pagarināt, izvēloties kādu no bezprocentu kredītu piedāvājumiem jūs automātiski ietaupat 20 – 60 latus (kredītam 200 Ls apmērā), kas pretējā gadījumā būtu jāmaksā kā komisijas maksa par aizņemšanos. Diemžēl vienīgais veids kā ietaupīt uz online kredīta pagarināšanas maksas, ir atmaksāt aizdevumu internetā savlaicīgi. Saprotot, cik augstas ir šī finanšu pakalpojuma procentu likmes uzreiz kļūst skaidrs, ka ātrais kredīts internetā var tikt par izdevīgu tikai tādā situācijā, kad ir pārliecība, ka naudas kredītu varēsiet atlīdzināt noteiktajā termiņā. Ja tas izdodas, tad varat saņemt pirmo kredītu bez maksas, t.i. jāatmaksā tikai tik, cik aizņēmāties un nekas vairāk.

Ātrais kredīts un gada procentu likme

Saskaņā ar Ministru kabineta “Noteikumiem par patērētāju kreditēšanu” p. 2.4. gada procentu likme ir “kredīta kopējās izmaksas patērētājam, izteiktas gada procentos no patērētājam piešķirtās kredīta kopējās summas..”. Gada procenta likmē netiek iekļauta reģistrācijas maksa, potenciālās soda sankcijas un kredīta pagarināšanas maksa. Pati gada procentu likme tiek aprēķināta pēc speciālas formulas, kas norādīta iepriekšminēto noteikumu 1. pielikumā, taču, lai atvieglotu Latvijas iedzīvotāju dzīvi, MK noteikumos ir iekļauta prasība visiem ātro kredītu izsniedzējiem norādīt gada procentu likmi aizdevuma līgumā un tas arī praksē tiek īstenots. Paralēli ar līguma nosacījumiem ir iespējams iepazīties vēl pirms pieteikšanās kredītam katra aizdevēja mājas lapā.

Tradicionāli gada procentu likme tiek noteikta zemāka, ja izvēlēta lielāka summa uz ilgāku termiņu un augstāka, ja izvēlēts neliels ātrais kredīts uz neilgu termiņu. Praksē gan neskatoties uz to, cik liela ir gada procentu likme, izdevīgāk ir atmaksāt ātro kredītu maksimāli ātri. Absolūti visiem ātro kredītu izsniezējiem gada procentu likme ir augstāka par simts procentiem, bet lielākajai daļai tā pārsniedz vairākus simtus procentus no naudas kredīta summas.

Ko Gada procentu likme reāli nozīmē kredītņēmējam?

Ātrais kredīts ir paredzēts tikai un vienīgi kā īstermiņa risinājums ārkārtas situācijās, kad nauda nepieciešama steidzami. Kredītu ir vērts izmantot uz pāris dienām līdz 1 mēnesim, sliktākajā gadījumā uz diviem mēnešiem (maksājot par pagarināšanu). Šādā kontekstā gada procentu likme vairs neliekas optimāls rādītājs, jo neviens neplāno aizņemties naudas kredītu uz veselu gadu. Tas būtu apmēram tāpat kā rēķināt gada procentu likmi velosipēdu nomai (5 Ls dienā =1825 Ls gadā) vai interneta izmantošanai interneta kafejnīcā (0,5 Ls pusstundā = 4382 Ls gadā). Neskatoties uz iepriekš minēto gada procentu likme kā mērvienība ir noderīga, jo pievērš kredīta ņēmēja uzmanību ātro kredītu augstajām komisijas maksām un vismaz uz brīdi liek aizdomāties par to, vai ātrais kredīts ir labākā izvēle. Salīdzinoši banku kredītiem gada procentu likme ir 3 līdz 30 procenti gadā, taču kritēriji naudas saņemšanai un laiks, kas nepieciešams, lai iegūtu naudu kontā ir krietni vien lielāks. Tādējādi ir redzams, ka katrs no aizdevumu veidiem ir paredzēts saviem mērķiem un salīdzinājums absolūtās kategorijās nevar dot kāroto rezultātu.

Ja plānojat aizņemties, aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt. Ātrais kredīts ir laba izvēle, ja nauda nepieciešama steidzami, uz īsu termiņu un ziniet kā kredītu atmaksāt savlaicīgi, bet slikts risinājums, ja gribat to izmantot, lai risinātu savas ilgtermiņa budžeta un/vai naudas plūsmas plānošanas problēmas.