Daudziem Latvijas iedzīvotājiem ekonomiskā krīze nozīmēja ienākumu samazināšanos vai pat darba vietas zaudēšanu. Šajos apstākļos naudas kredīts vai ātrie aizdevumi reizēm bija vienīgais veids, kā savilkt galus kopā, vismaz īslaicīgi. Nenoliedzami populārākais īstermiņa risinājums joprojām ir kredīts internetā, kas ļauj aizņemties bez komisijas maksas, mazāk kā 20 minūtēs. Tajā pašā laikā, ir skaidrs, ka ne vienmēr aizņēmumu ir iespējams atmaksāt plānotajā termiņā. Ko darīt, kad parādu nevar atlīdzināt, kā runāt ar kreditoriem par to turpinājumā.

Ko darīt – runāt ar kreditoriem vai slēpties ?

Brīdī, kad rodas finansiālās problēmas un ir skaidrs, ka atmaksāt naudas kredītu noteiktajā termiņā nebūs iespējams ir svarīgi saglabāt vēsu prātu un rīkoties pārdomāti. Bēgšana un izvairīšanās no lēmuma pieņemšanas arī ir lēmuma pieņemšana, taču tikai ar vienu vienīgu atšķirību – lēmumu par tavu nākotni pieņems kāds cits.

Pretēji vispārpieņemtajam uzskatam, naudas aizdevēji nav asinskāri briesmoņi, kas ieradušies no citas planētas, lai paverdzinātu visus Latvijas iedzīvotājus. Kreditori galvenā motivācija ir peļņa un, aizdodot naudu nepazīstamiem cilvēkiem, viņi uzņemas risku par ko vēlas saņemt atbilstošu atlīdzību. Ja esi nolēmis uzņemties atbildību par savu dzīvi, tad vari uzskatīt, ka esi jau uz pareizā ceļa. Pirms sākt runāt ar kreditoriem, ir būtiski kārtīgi sagatavoties, lai noskaidrotu savas stiprās un vājās puses.

Atraiskredits.COM rekomendē ievērot trīs secīgas darbības – (1) precizē savu finansiālo situāciju, (2) apraksti iespējamos risinājumus, (3) sazinies ar kreditoru.

Precizējot savas finansiālās iespējas ir svarīgi būt patiesam pret sevi un nelolot liekas ilūzijas. Ja šobrīd ienākumi ir krasi sarukuši vai arī to nav vispār, tad nevajag domāt, ka rīt viss mainīsies. Kreditoru galvenā interese ir noskaidrot, cik ilgā laikā viņi savu naudu dabūs atpakaļ. Apstākļos, kad klients liekas bezcerīgs aizdevējam parasti ir divi varianti – parādu norakstīt vai lietu nodot parādu piedzinējiem, cerībā, ka izdosies atgūt vismaz daļu naudas.

Kad visi priekšdarbi ir veikti un esiet gatavi sazināties ar aizdevēja pārstāvjiem, paņemiet rokās telefonu un zvaniet. Uzsākot sarunas ar aizdevējiem, ir jārēķinās, ka, visticamāk, būs vajadzīgas vairākas sarunas. Atkarībā no tā, cik liels ir uzņēmums, katrā reizē Tu runāsi ar vienu un to pašu vai pilnīgi citu darbinieku. Arī katrs darbinieks ir tikai cilvēks ar savām labajām un sliktajām īpašībām un arī viņu kompetences līmenis vai spēja pieņemt lēmumus var būt klaji atšķirīga.

Sarunas gaitā jums būtu jāspēj vadīt sarunu. Lai palielinātu iespējas panākt veiksmīgu iznākumu, precīzi pierakstiet ar, ko jūs sarunājaties. Ja sarunas biedrs nepasaka savu vārdu un amatu, lūdziet to precizēt. Runājot ar kreditora pārstāvjiem, ir svarīgi jau pašā sākumā noskaidrot runātāja spēju robežas. Pajautājiet vai darbinieks ir tiesīgs samazināt jūsu kredīta procentu likmes vai pārskatīt līguma noteikumus. Ja atbilde ir noliedzoša, lūdziet savienot ar nodaļas, departamenta vai  uzņēmuma vadītāju. Būtu vēlams ievērot hierarhiju – nodaļa – departaments – uzņēmuma vadītājs un uzreiz nelūgt savienot ar vadītāju. Tāpat jācenšas ievērot pieklājības normas un nezaudēt savaldīšanos. Tas ir grūti, taču pretējā gadījumā sarunās iznākums 100% būs jums nelabvēlīgs.

Uzsākot sarunu ar kompetento darbinieku ir svarīgi informēt,  ka (1) jūsu finansiālā situācija ir mainījusies un jūs vairs nevarat segt finansiālās saistības tādā apmērā, kas norādīts līgumā. (2) Piedāvājiet savu risinājumu – esiet gatavi maksāt, ik mēnesi, piemēram, 50 Ls, līdz brīdim, kad atradīsiet darbu vai gūsiet ienākumus. Kredīta atmaksas grafiks tiek piedāvāts salīdzinoši daudziem problemātiskiem kredītņēmējiem, taču ne vienmēr.  Apsoliet nosūtīt vēstuli, kurā apstiprināsiet savu apņemšanos ar parakstu. Ja kreditors izrāda interesi un pretimnākšanu, nosūtiet vēstuli.

Ko darīt, kad saruna ar kreditoru ieiet strupceļā ?

Latvijas likumdošana neuzliek par pienākumu aizdevējiem būt pretimnākošiem, taču viņu biznesa loģika to rekomendē. Gadījumā, ja ir skaidri redzams, ka sarunām nebūs progresa un pret jums tiks vērsta parādu piedziņa ir jāapsver tālāka rīcība. Ja jūsu rīcībā ir nekustamais īpašums vai kādi citi vērtīgi priekšmeti un parādu apmērs apdraud to saglabāšanu, pārrakstiet īpašumus vai auto uz kādu ģimenes locekli. Parādu piedzinēji un tiesu izpildītāji nevar neko piedzīt no cilvēka, kam nekas nepieder.

Vienlaikus gan jārēķinās, ka saskaņā ar tiesas lēmumu parāda piedziņa var tikt vērsta arī pret aizņēmēja ienākumiem. Galarezultātā parādniekam var palikt pat tikai minimālā  mēnešalga vai mazāki ienākumi. Ja strādājat neoficiāli vai arī lielu daļu ienākumu saņemiet aploksnē, tad šī nav liela problēma, bet, ja par ienākumiem tiek maksāti visi nodokļi, tad tiesas lēmums būs daudz sāpīgāks. No otras puses, ja parāda apmērs ir samērīgs, pārdodiet daļu savu mantu un dzīvojiet tālāk mierīgi.

Daļa Latvijas iedzīvotāju, kas nevar samaksāt parādus izvēlas doties dzīvot uz ārzemēm, taču jāatcerās, ka parādu piedziņai nav noilgums un parāds jebkurā gadījumā kaut kad būs jāsamaksā. Ir arī kāda labā ziņa. Līdz šim Latvijā neviena privātpersona par savu parādu nemaksāšanu cietumā nav ielikta un arī jums tas, visticamāk, nedraud.

Reizēs, kad aizdevēji uzskata, ka klients pieteikuma anketā ir sniedzis nepatiesu informāciju tiek draudēts ar krimināllikumu, taču, ja vien neesiet sarakstījuši zilus brīnumus, jums nekas tāds nedraud. Papildus gan jārēķinās, ka kredītsaistību nepildīšana automātiski nozīmē arī sabojātu kredītvēsturi. Negatīva kredītvēsture mūsdienās ir biežākais iemesls, kādēļ tiek atteikts jauns kredīts. Veiksmi sarunās ar kreditoru.