Brīdī, kad plānots iegādāties māju, zemi vai dzīvokli, tas visbiežāk tiek darīts izmantojot aizdevumu, kura termiņš var sasniegt pat 40 gadus. Lai samazinātu izmaksas reizēm tiek izmantots kredīts pret nī ķīlu, kas palielina aizdevēja drošību un sniedz iespēju aizņemties pat situācijās, kad ienākumi ir zemāki nekā varētu vēlēties. Viens no riskantākajiem momentiem iegādātoties jauno īpašumu ir tā pagātne.

Neviens nevēlas iegādāties nekustamo īpašumu, kurš it kā ir brīvs, taču patiesībā ir izīrēts jau kādam citam. Tāpat ir iespējams, ka nī ipašums ir ieķīlāts par labu kādam citam kreditoram un nedrīkst tikt pārdots bez tā piekrišanas. Pirmajā gadījumā “ziepes” ir pamatīgas, jo Latvijas likumdošana paredz, ka iegādājoties īpašumu, jaunais īpašnieks iegūst arī visas vecā saimnieka saistības pret konkrēto īpašumu. Tieši šī iemesla dēļ denacionalizēto namu iedzīvotāji joprojām var dzīvot dzīvokļos, ko atguvuši mantinieki un maksāt krietni zemākas īres maksas nekā kaimiņi, kas īrē dzīvokļus uz jaunu līgumu pamata.

Kādā veidā var uzzināt vai nekustamajam īpašumam nav ķīlas ?

Pareizākais veids, kā noskaidrot vai izvēlētajam nekustamajam īpašumam nav nostiprināts apgrūtinājums ir informācijas aplūkošana zemesgrāmatā. Katram nī ir sava zemesgrāmata, kuras drukātā kopija glabājas pie īpašnieka. Paralēli, visa informācija ir iekļauta arī zemesgrāmatas datu bāzē, kuru var aplūkot internetā (kadastrs. lv un zemesgramata. lv. Lai noskaidrotu informāciju ir vajadzīgs kadastra numurs un reizēm arī nodalījuma numurs un apakšnodalījuma numurs. Gadījumā, ja pārdevējs tik tiešām vēlas pārdot savu nekustamo īpašumu, viņš būs ieinteresēts potenciālajam pircējam sniegt maksimāli precīzu informāciju.

Kā pasargāt sevi no nekustamā īpašuma zaudēšanas ?

Diemžēl Latvijā joprojām notiek krāpniecība, kur izmantojot viltotas pases nekustamais īpašums tiek pārdots trešajām personām par salīdzinoši minimālu cenu. Brīdī, kad īstais īpašnieks to atklāj ir jau par vēlu, jo pircējs tiek uzskatīts par labticīgu ieguvēju, bet vainīgais ir kā akā iekritis. Viens no veidiem kā pasargāt sevi no nekustamā īpašuma zaudēšanas ir noteikta apgrūtinājuma vai ķīlas nostiprināšana zemesgrāmatā. Piemēram, laulātais var veikt ierakstu zemesgrāmatā, ka bez otra laulātā piekrišanas īpašums nevar tikt pārdots. Tāpat īpašumam var noteikt divus īpašniekus un zemesgrāmatas ierakstā paredzēt, ka nī var tikt pārdots tikai ar abu personu rakstisku piekrišanu.

Kā palielināt iespējas iegādāties nekustamo īpašumu ?

Mūsdienās bankas aizvien pasīvāk veic iedzīvotāju kreditēšanu, taču savā bilancē iekļautos nekustamos īpašumus pārdod tikai par sevis izvēlētu cenu. Galarezultātā veidojas situācija, ka cenas ir augstas, bet saņemt kredītu ir ārkārtīgi sarežģīti. Viens no veidiem kā palielināt savas izredzes ir galvotāja vai ķīlas piesaiste. Abi šie varianti var būtiski palielināt aizņemšanās iespējas un vienlaikus var ļaut samazināt kredīta ikmēneša maksājuma apmēru. Aizņemieties atbildīgi.