Bērna piedzimšana ir viens no lielākajiem notikumiem ikviena cilvēka dzīvē. Valsts šobrīd nodrošina bezmaksas dzemdības ikvienai pastāvīgai Latvijas iedzīvotājai, taču ir kāda nianse. Valsts apmaksā tikai un vienīgi obligāto minimumu. Tas nozīmē, ka, ja vēlies konkrētu (a) vecmāti, (b) ārstu vai uz savu galvu plāno (c) ķeizargriezienu, (d) epidurālo anestēziju, būs jāmaksā. Papildus jāmaksā arī par tādām ekstrām kā dzemdības vannā, mājas dzemdības, dzemdības privātā klīnikā vai apmešanos ģimenes palātā. Ja pašiem naudas nav, tad vērts apsvērt vai nebūtu vajadzīgs kredīts pirms dzemdībām.

Kas ir kredīts pirms dzemdībām, cik lielu aizdevumu ņemt ?

kredīts pirms dzemdībāmTopošajiem vecākiem, gaidot pirmo bērnu, ir daudzas neskaidrības par to, kas un kā būs. Satraukums un bailes ir normālas, taču nevajag tām pievērst pārlieku uzmanību. Ja gribat būt 100% droši, ka nauda nepietrūks, variet paņemt kredītu, bet to netērēt. Saskaņā ar LR likumdošanu jebkuru aizdevumu var atmaksāt arī pirms termiņa, turklāt bez papildus izmaksām. Tas nozīmē, ka variet aizņemties, piemēram, 500 Ls vai 1000 Ls un turēt tos kontā. Ja kredīts nebūs vajadzīgs, atdosiet. Protams, jārēķinās, ka par kredīta ņemšanu var tikt prasīta komisijas maksa vai arī procenti par pirmo mēnesi, taču tā ir salīdzinoši neliela summa. Situācijās, kad pietrūkst vien 200 Ls, tos ir iespējams aizņemties bez % uz 30 dienām (skat. atraiskredits.com sākumlapu).

Dzemdības, kas noris harmoniski, bez īpašas iejaukšanās ir vislētākās. Šī iemesla dēļ ir vērts ieguldīt naudu savas labsajūtas paaugstināšanā, lai sevi vienkārši nomierinātu. Ja izvēlēta privāta klīnika un sava vecmāte vai ārsts, tad līgums būs jānoslēdz jau aptuveni 36 nedēļā. Nauda vairumā gadījumu nav jāmaksā iepriekš, taču ir zināmi izņēmumi. Lētākas izmaksas būs dzemdējot reģionos  – Sigulda, Dobele, Bauska, bet augstākas Jūrmalā vai Rīgā. Ja jums ir apdrošināšana pirms pieteikties konkrētā klīnikā, pārliecinieties, ka apdrošinātājs sedz izmaksas. Vismaz šobrīd mājdzemdības apmaksā vien retais apdrošinātājs, turklāt arī ļoti negribīgi.

Kredīts pirms dzemdībām ir visparastākais patēriņa kredīts, kura apmērs parasti nepārsniedz 500 Ls. Izvēloties ķeizargriezienu bez medicīniska pamatojuma, nāksies šķirties vēl no 1000 Ls – 2000 Ls. Izdevīgākie  kredīti dzemdību vajadzībām ļauj aizņemties pat 2000 Ls.

Vairums Latvijas iedzīvotāju izvēlas neaizņemties vispār un paļauties, ka viss būs labi. Šāds risinājums derēs situācijās, kad vienkārši ir satraukums, bet nav plānotas nekādas īpašas procedūras vai privāta klīnika, kas prasa priekšapmaksu. Parasti viss sanāk krietni lētāk nekā plānots, taču, ja gribat pavadīt pirmās dienas pēc bērna piedzimšanas ar komfortu, iesakam izvēlēties dzemdību namu, kur pieejama ģimenes istaba. No otras puses, mēs visi, kas dzimām PSRS laikā piedzimām mājās vai dzemdību namā, kur vienlaikus vienā telpā gulēja 3 – 5 jaunās māmiņas.

Kopumā varam secināt, ka kredīts pirms dzemdībām var būt noderīgs daudzās situācijās, taču lielākā daļa bez tā var iztikt. Bērna piedzimšana ir ļoti nozīmīgs brīdis, tādēļ par naudu būtu jādomā maksimāli maz. Ja plānojat aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savas iespējas atmaksāt kredītu savlaicīgi. Pretējā gadījumā būs jāmaksā dažādi papildus maksājumi un aizdevums kļūs ievērojami dārgāks. Pats sliktākais, kas var notikt ir aizņemties un pēc tam strīdēties ar otru pusi par naudu brīdī, kad jāvelta laiks jaundzimušajam. Aizņemieties atbildīgi.