Pašreizējā ekonomiskajā situācijā kredītu atmaksas grūtības ir ļoti daudziem cilvēkiem. Darba zaudēšana, veselības problēmas, steidzami papildus tēriņi, naudas pazaudēšana un daudzi citi iemesli var kavēt atmaksāt kredītu savlaicīgi. Šajos apstākļos ir tikai dažas rīcības alternatīvas, kuras aplūkosim turpinājumā.

Kā risināt kredītu atmaksas grūtības ?

Atkarībā no tā, cik liela ir aizdevuma summa, kādi ir kredīta amaksas nosacījumi un, cik ilgstošas varētu būt jūsu finansiālās problēmas ir iespējami vairāki risinājumi. Maksimāla citu izdevumu pozīciju, sevišķi izklaidei veltīto izdevumu samazināšana ir pasākums nr. 1, kas var atgūt finansiālo stabilitāti, taču ne vienmēr tas palīdz. Pats būtiskākais šajā brīdi ir būt patiesam pašam pret sevi. Agri vai vēlu pienāks brīdis, kad vajadzēs izšķirties, vai aizdevumu ir vērts turpināt maksāt vai labāk ir nemaksāt un rēķināties ar no tā izrietošajām sekām. Pieņemot, ka izvēlaties turpināt atmaksāt kredītu pastāv šādi varianti:

1) īstermiņa finansiālās grūtības parasti nav ilgākas par 1 – 2  mēnešiem un ir saistītas ar ārkārtas tēriņiem vai pārejošu darba nespēju. Ja jums ir īstermiņa kredītu atmaksas grūtības, ir vērts apsvērt ātros patēriņa kredītus.  Daļa no piedāvājumiem, kas apkopota atraiskredits.com sākumlapā ļauj saņemt līdz pat 200 Ls uz laiku līdz 30 dienām bez komisijas maksas (0%). Detalizētāk par šo risinājumu iespējams uzzināt šajā rakstā. Maksa par kredīta termiņa pagarināšanu ir sākot no 15% mēnesī, kas ir daudz, taču ārkārtas situācijās var tikt izsmantots arī šāds risinājums. Svarīgi ņemt vērā, ka īstermiņa grūtības var potenciāli kļūt par vidēja termiņa vai pat ilgtermiņa finansiāliem sarežģījumiem, tādēļ pirms aizņemšanās ir rūpīgi jāizvērtē savas spējas atmaksāt aizdevumu savlaicīgi.

2) vidēja termiņa finansiālās problēmas ilgst 2 – 6 mēnešus un to laikā kredītu atmaksas grūtības rodas pat tiem aizņēmējiem, kas ir veidojuši uzkrājumus nebaltām dienām. Šajos apstākļos ir vērts sazināties ar kredītiestādi, lai vienotos par kredītbrīvdienām vai kredīta termiņa pagarināšanu, tādējādi samazinot ikmēneša kredīta maksājumu.  Atkarībā no iestādes  nostājas un jūsu vajadzībām, kredītbrīvdienas parasti var iegūt uz laiku no viena līdz trīs mēnešiem, retāk līdz sešiem mēnešiem. Izvēloties vienu no šiem risinājumiem, ir svarīgi paturēt prātā, ka jebkuras kredītbrīvdienas vai aizdevuma termiņa pagarināšana ļauj aizdevējam pārskatīt līguma nosacījumus. Praksē tas nozīmē, ka kreditors var uzstāt uz nepieciešamību paaugstināt kredīta procentu likmes, pamatojot to ar dažādiem argumentiem. Pirms izvēlieties vienu no šiem risinājumiem, noskaidrojiet visas darījuma detaļas.

3) ilgtermiņa finansiālās problēmas ilgst vismaz 6 mēnešus. Ilgstoša slimība, darba zaudēšana vai pat bērna piedzimšana var apgrūtināt iespējas veikt maksājumus līdzšinējā apmērā. Zaudējot darbu, apstākļos, kad ir mainījusies tautsaimniecības struktūra un izzūd vesela ražošanas nozare iespējas atrast līdzvērtīgi apmaksātu darbu ir niecīgas. Šajā situācijā būs nepieciešams pārkvalificēties, taču vismaz sākotnēji ienākumi nebūs tikpat augsti kā agrāk un radīsies kredītu atmaksas grūtības.

Risinājums ilgermiņa finansiālām problēmām ir vissarežģītākais. Ja nav pieejamas lētas papildus finanses, iespējams, izdevīgāk ir (a) pārtraukt kredītsaistību izpildi un pieteikt maksātnespēju, lai pēc 5 gadiem būtu brīvi no visām kredītsaistībām. Teorētiski ir iespējams (b) aizņemties citur, lai segtu iepriekšējo kredītu, taču, bieži vien, tas tāpat beidzas ar maksātnespēju un/vai sabojātu kredītvēsturi. Trešais variants, kuru izvēlas liela daļa Latvijas iedzīvotāju ir (c) došanās peļņā uz ārzemēm. Daudziem tā ir personīgā traģēdija un prasa lielu uzdrīkstēšanos, taču ārzemēs nopelnītā nauda var palīdzēt nosegt visus kredīta maksājumus un izbēgt no maksātnespējas.

Kredītu atmaksas grūtības nav pasaules gals, tās ir pārejošas. Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt savlaicīgi.