Uzskats, ka mana kredītvēsture nav nekā vērta ir novecojis un maldīgs. Pēdējos gados kredītvēstures nozīme ir strauji pieaugusi un tā kļūst par izšķirošo faktoru, lemjot par aizdevuma piešķiršanu. Nav svarīgi – ātrais kredīts, patēriņa kredīts, auto līzings vai hipotekārais kredīts, kredītvēsture tiek pārbaudīta vienmēr.

Kā uzzināt kāda ir mana kredītvēsture ?

Noteikt to, kāda ir jūsu kredītvēsture iespējams pēc līdzšinējās saskarsmes ar kredītiem un parādu atmaksu. Kopumā iespējams izšķirt trīs kredītvēstures veidus:

  • nav kredītvēsture (iepriekš nav ņemts aizdevums, nav izsniegts galvojums);
  • pozitīva kredītvēsture (visi aizņēmumi, parādi un maksājumi ir veikti savlaicīgi, pašreizējās saistības tiek pildītas līgumā noteiktajā laikā);
  • negatīva kredītvēsture (kavēta parādsaistību vai kredītsaistību izpilde). 

Slikta kredītvēsture vairumā gadījumu rodas situācijās, kad netiek pildītas līguma prasības. Sākotnēji aizdevējs vai pakalpojuma sniedzējs cenšas atgūt naudu mierīgā ceļā, taču, ja tas nav iespējams, parāda piedziņa parasti tiek nodota tālāk parādu piedzinējiem, bet informācija par pārkāpuma faktu tiek iekļauta parādnieku sarakstā. Brīdī, kad informācija tiek iekļauta melnajā parādnieku sarakstā vai parāda piedziņa tiek nodota parādu piedzinējiem, klienti saņem rakstisku vēstuli vai vismaz telefona zvanu. Ja tas ir noticis, pastāv 70% iespējamība, ka kredītvēsture jau ir negatīva. No otras puses, ja izdodas vienoties par saistību izpildi bez tiesas iesaistīšanas, pastāv iespēja ka kredītu vēsture netiek sabojāta. Interesanti, ka daudziem joprojām ir vajadzīgi kredīti ar negatīvu kredītvēsturi, taču iespējas tos saņemt kļūst mazākas.

Praksē pastāv divi parādnieku saraksti:

  • Latvijas bankas kredītu reģistrs (ietver informāciju par visām saistībām pret komercbankām, t.sk. dati par aizņemšanās datumu, termiņu, saistību izpildi, kavēšanos. Informačiju kredītu reģistrā glabājas 10 gadus un ir pieejama tikai komercbankām un to meitasuzņēmumiem);

Tiesības zināt savu kredītvēsturi ir katram LR iedzīvotājam. Lai uzzinātu, kāda ir mana kredītvēsture Latvijas bankas kredītu reģistrā ir jādodas uz Latvijas bankas biroju (Kr. Valdemāra 1B, Rīgā) un jāraksta iesniegums. Atbilde tiks sniegta 1 darba dienas laikā, bet visbiežāk tas notiek uzreiz.

Ja nedzīvojat Rīgā, informāciju variet uzzināt arī pa pastu. Iesniegums jāsūta uz Latvijas bankas filiāli Kr. Valdemāra ielā 2A, Rīgā, LV 1050. Papildus tam būs jāveic pasta sūtījuma apmaksa. Detalizētāku informāciju variet uzzināt, piezvanot uz Latvijas banku (tel. 67022497)

  • Privātie kredītu biroji (privātas kredītvēstures datu bāzes, kurās informāciju var ievietot jebkurš uzņēmums vai privātpersona, kas izmanto konkrētā parādnieku reģistra pakalpojumus. Informācija datu bāzē glabājas 10 gadus un ir pieejama jebkuram kredītu biroja klientam).

Latvijā šobrīd darbojas vairākas privātās kredītvēstures datu bāzes – Creditreform, Julianus Inkasso Latvia, Paus Konsults, UAB “Gelvora” filiāle Latvijā un daudzas citas. Visi iepriekš minētie uzņēmumi paralēli darbojas arī kā parādu piedzinēji, taču kopējais parādu piedzinēju skaits jau ir lielāks par 10. Lai uzzinātu detalizētāku informāciju par sevi, vērsieties attiecīgajā uzņēmumā ar rakstisku iesniegumu.

Plānots, ka tuvākajā laikā varētu tikt pieņemti Ministru kabineta noteikumi, kas ieviesīs terminu – kredītu birojs un padarīs kredītvēstures nozīmi vēl lielāku. Datu bāzēs tiks apkopota ne tikai klientu sliktā kredītvēsture, bet arī informācija par saistību izpildi (pozitīvā kredītvēsture).