Pirmais kredīts bez maksas, aizdevums bez procentiem un līdzīgi saukļi pievilina daudzus cilvēkus, kuriem steidzami vajadzīga naudu. Solījumi – aizdot līdz 100 Ls, 150 Ls vai 150 Ls uz 1 mēnesi bez komisijas maksas nav meli, taču problēmas rodas, kad atmaksāt parādu savlaicīgi nav iespējams. Ja problēmas ir īslaicīgas un vajadzīgs vien nedaudz papildus laiks, tad izdevīga ir kredīta pagarināsāna. Samaksā 15% – 30% no aizdevuma summas un pagarini līgumu uz 30 dienām, taču tas ir tikai īslaicīgs risinājums. Ko darīt, ja kredīta pagarinājums neko neatrisina, vai aizdevumu var atmaksāt pa daļām, par to turpinājumā. Vai sms credit var atmaksāt pa daļām vai izmantojot kredīta atmaksas grafiku, par to raksta turpinājumā.

Kā var atmaksāt sms credit pa daļām ar kredīta atmaksas grafiku ?

Sms kredīts un ātrie kredīti ir vieni no dārgākajiem finanšu pakalpojumiem. To mēneša procentu likme nereti pārsniedz 20 procentus mēnesi, bet gada procentu likme vairākus simtus procentus gadā. Situācijās, kad rodas grūtības ar parāda atmaksu, sms kredītu uzņēmumi sākotnēji nav gatavi kompromisiem un aicina maksāt par kredīta pagarināšanu. Klienti, kuru finansiālā situācija ir pietiekoši laba un naudas grūtības tikai īslaicīgas, izmanto šo iespēju un nomaksā atlikušo parādu nākamajā vai aiznākamajā mēnesī.

Gadījumā, ja kredīts netiek pagarināts, automātiski sāk krāties soda procenti un kavējuma nauda. Šajā brīdī aizņēmējs tiek iekļauts riska grupā un aizdevējam rodas motivācija piezvanīt, lai aprunātos par iespējamiem risinājumiem. Atkarībā no zvanītāja pilnvarām un kreditora iekšējās kredītpolitikas var tikt izmantotas divas taktikas – (1) drauds ar iekļaušanu parādnieku reģistrā un nodošanu parādu piedzinējiem vai (2) piedāvājums atmaksāt sms credit pa daļām, t.i. sastādot kredīta atmaksas grafiku. Lai nonāktu līdz šim, otrajam risinājumam vairumā gadījumu vispirms ir jāveic kredīta pagarinājums vismaz 1 – 2 reizes vai arī jābūt ļoti pārliecinošam. Patērētāju tiesību aizsardzības centra, bez tabu un līdzīgu frāžu piesaukšana var palīdzēt, taču ir svarīgi savaldīt emocijas un nekļūt rupjam. Kredītspeciālisti ir tikai cilvēki un daudz kas var būt atkarīgs no viņu garastāvokļa, tādēļ ir svarīgi būt pieklājīgiem.

Aizdevēja pienākums nav piedāvāt iespēju samaksāt kredītu pa daļām vai saskaņā ar kredīta atmaksas grafiku. Likumdošana un noslēgtais sadarbības līgums paredz soda sankcijas pret parādniekiem, taču neviens arī nevēlas “kasīties” ar problemātiskiem klientiem. Ja esiet strādājuši ar cilvēkiem, tad ziniet, ka, bieži, tieši nepatīkamākie klienti saņem labākos nosacījumus, tikai tādēļ, lai ātrāk tiktu no viņiem vaļā. Apstākļos, kad sms credit nepiedāvā iespēju atmaksāt parādu pa daļām, ir svarīgi nenokārt degunu. Iespējams, ir vērts pēc 12 stundām vai pāris dienām piezvanīt uz uzņēmumu atkārtoti. Telefonu pacels cits kredītu speciālists un, iespējams, ka piedāvājums atdot parādu pa daļām būs rokās.

Ja jums ir radušās šaubas par savām tiesībām un iespējām aizstāvēt savas intereses, sazinieties ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centru. Speciālistu konsultācijas ir bez maksas un pieejamas jebkuram Latvijas iedzīvotājam.