Aizdevumu piedāvājums Latvijā ir salīdzinoši plašs, taču vislielāko popularitāti ir iemantojis tā dēvētais ātrais īstermiņa “kredīts bez maksas” jeb aizdevums, kas ļauj aizņemties bez komisijas maksas uz 1 mēnesi. Maksimālā summa, kas šādā veidā uz 1 mēnesi pieejama ir 200 Ls, taču par papildus samaksu iespējams iegūt arī krietni vien lielākas summas (1000 Ls – 15 minūtēs vai 7000 Ls – 2 dienās). Galvenās prasības – regulāri ienākumi un aizņēmējs nevar būt iekļauts parādnieku reģistros. Aizņemies atbildīgi.

Kāds ir aizdevumu piedāvājums internetā Latvijā?

Lai arī iedzīvotāju skaits Latvijā ir salīdzinoši neliels, aizdevumu piedāvājums mums ir ievērojams – banku aizdevumi, ātrie aizdevumi, kredīti pret ķīlu, overdrafts, kredītkartes u.t.t. Saskaņā ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centra sniegto informāciju šobrīd patēriņa kredītus Latvijā var izsniegt gandrīz 50 uzņēmumi (neskaitot bankas). No šiem 50 uzņēmumiem 17 izsniedz aizdevumus internetā, kas ir ārkārtīgi daudz, tomēr tikai pavisam nedaudzi (astoņi uzņēmumi) ļauj aizņemties patiešām izdevīgi, piedāvājot klientiem īstermiņa bezprocentu aizdevumus (skat. linku iepriekš). 2011. gadā ātro kredītu apjoms sasniedza 31 miljonu latu, turklāt vairāk kā pusi apkalpoja viens uzņēmums (SmsCredit), kas ir uzskatāms par ātro aizdevumu tirgus dinozauru. Ņemot vērā kredītu nelielo apjomu, tie tiek izsniegti gandrīz tikai un vienīgi balstoties uz klientu kredītvēsturi. Papildus tam  tiek izvērtēta arī pieteikuma iesniedzēja ikmēneša ienākumi (VSAA informācija par nomaksātajiem nodokļiem). Neskatoties uz iepriekšminēto, atsevišķos gadījumos pret ķīlu cilvēkiem varētu būt pieejams arī ātrais kredīts ar sliktu kredītvēsturi. Ja iepriekšējie pārkāpumi ir notikuši sen, ir bijuši nelieli un ātri tikuši novērsti, aizdevējs teorētiski varētu izrādīt pretimnākšanu un izsniegt aizdevumu, taču šādi gadījumi ir ārkārtīgi reti.

Iepriekšminētais, protams, nav vienīgais aizdevumu piedāvājums Latvijā. Daļa uzņēmumu ļauj aizņemties pret ienākumiem pat 7000 Ls vai lielāku summu uz laiku līdz 5 gadiem vai līdz 70`000 Ls pret ķīlu. Procentu likmes šāda tipa aizdevumiem sākas no aptuveni 20% gadā un ir krietni zemākas nekā ātrajiem kredītiem. Vērts atzīmēt, ka ja plānojat aizņemties vairāk par 1000 Ls, piedāvājumu izpētei ir jāpievērš daudzkārt lielāka uzmanība nekā izvēloties mazākas summas. Daži no labākajiem piedāvājumiem šajā jomā ir apkopoti šī portāla sākumlapā, taču nevajadzētu aprobežoties tikai ar tiem. Atsevišķos gadījumos komercbankas spēj piedāvāt pat labākus nosacījumus. Pieredze liecina,ka Nordea, DNB, SEB un retās reizēs arī Swedbank var piedāvāt pat labākus aizņēmumu veidus.

No kā uzmanīties?

Pirms aizņemšanās vienmēr ir rūpīgi jāizvērtē savas iespējas atmaksāt kredītu noteiktajā termiņā. Mikrokredīts jeb ātrais kredīts ir paredzēts tikai īstermiņa mērķu īstenošanai. Šī tipa aizdevumiem ir izšķiroši svarīgi veikt to atmaksu noteiktajā termiņā, pretējā gadījumā būs jāmaksā augsti procenti par kredīta pagarināšanu (no 12,5% līdz 30% mēnesī). Šis pats noteikums, taču mazākā mērā attiecas arī uz patēriņa kredītiem, jo to atmaksas termiņš ir krietni vien garāks un gandrīz vienmēr iespējams iegūt kredītbrīvdienas, pagarināt maksājumus u.t.t. Aizdevumu piedāvājums Latvijā ir plašs. Galvenais risks, kas saistīts ar lielajiem aizdevumiem, t.sk. hipotekārajiem kredītiem ir kredītiestāžu patvaļa jeb iespēja tām veikt izmaiņas procentu likmēs vai pieprasīt tūlītēju kredītu likmes pagarināšanu. Šādi rīkojās daudzas bankas, t.sk. Hansabanka (tagad Swedbank), informējot vēstulē klientus par kredītkaršu gada procentu likmju ievērojamu palielināšanu, bet pretenziju gadījumā, piedāvājot atmaksāt visu parāda summu uzreiz. Līdzīgi rīkojās arī Aizkraukles banka (tagad AB) attiecībā pret hipotekārajiem kredītiem, taču šīs bankas peļņas kāri ierobežoja daudzo klientu pretenzijas un Patērētāju tiesību un aizsardzības centra iejaukšanās.

Galvenā mācība – patēriņa kredītiem un citiem lielajiem aizdevumiem procentu likmes var tikt mainītas un arī kredīta atmaksa var tikt pieprasīta ātrāk nekā noteikts līgumā. Iespējamība vienmēr ir iekļauta jebkurā līgumā, no tās nav iespējams izvairīties, taču ir vērts apsvērt savu rīcību šādās situācijās jau iepriekš. Otra mācība iepriekš jau tika minēta un ir saistīta ar nepieciešamību salīdzināt vairākus piedāvājumus un tādējādi palielināt iespēju ietaupīt vairākus desmitus, simtus vai pat tūkstošus latu.

Aizdevumu piedāvājums un tā alternatīvas

Aizņemšanās vienmēr ir saistīta ar papildus saistību uzņemšanos, savas rīcības brīvības ierobežošanu. Aizdevumu piedāvājums ir plašs un uz ātrajiem kredītiem tas attiecas daudz mazākā mērogā nekā lielajiem kredītiem, jo summas ir mazākas, tomēr, ja ir iespējams, vienmēr ir labāk mēģināt iztikt ar pieejamajiem līdzekļiem. Alternatīva aizdevumiem ir papildus ienākumu ģenerēšana. Reti, kurš Latvijas iedzīvotājs ir informēts, ka daudzās Rietumeiropas valstīs samērā lielai daļai iedzīvotāju ir divi un vairāk darbi. Piemēram, viens darbs ir oficiāls un tiek īstenots valsts iestādē vai privātā uzņēmumā, savukārt otrs ir privāta papildus nodarbošanās un var ietvert amatniecības, lauksaimniecības vai rokdarbu tirgošanu, pārzinātā aroda pakalpojumu piedāvāšanu vai jebkāda cita darbības. Privātā uzņēmējdarbība šajā gadījumā ir svarīgākais atslēgas vārds. Neliekot visas olas vienā groziņā un iegūstot alternatīvu ienākumu avotu, cilvēks kļūst drošāks, neatkarīgāks un arī pozitīvāks. Aizdevumu piedāvājums šobrīd ļauj aizņemties jebkura mērķa vai ieceres īstenošanai, taču šo pašu darbību gandrīz vienmēr ir iespējams īstenot bez kredīta, taču nepieciešams nedaudz vairāk piepūlēties.

Ja plānojat aizņemties, aplūkojiet aizdevumu salīdzinātāju portāla sākumlapā un izvērtējiet rūpīgi savas iespējas atmaksāt noteiktajā termiņā.