Kāpšana kalnā ir veiksmīga tikai tad, ja izdodas ne tikai uzkāpt, bet arī veselam nokāpt lejā. Līdzīgi arī kredīts var tikt uzskatīts par veiksmīgu tikai tad, ja ir izdevies to atmaksāt noteiktajā termiņā. Situācijās, kad aizņēmēja finansiālā situācija strauji uzlabojas vai arī vienkārši ir radusies spēcīga motivācija atmaksāt parādu ātrāk ir iespējami vairāki risinājumi. Kā notiek kredīta pirmstermiņa atmaksa un kā to veikt pareizi, par to raksta turpinājumā.
Vai es varu atmaksāt kredītu pirms termiņa ?
Saskaņā ar Latvijas likumdošanu Tev ir tiesības atdod parādu pirms līguma noteiktā termiņa. Izvēloties šo variantu, ir rakstiski jābrīdina kredīta devējs par savu nodomu. Situācijās, kad aizdevuma līgumā ir paredzēti ikmēneša maksājumi, Tev būs jāsamaksā procenti par tekošo mēnesi. Tas attiecas arī uz situācijām, kad vēlies kredītu segt 1 – 3 nedēļas pirms tekošā mēneša beigām.
Kādi ir ieguvumi no kredīta aizdevuma pirmstermiņa atmaksas ?
Atmaksājot parādu ātrāk, Tu vari ietaupīt uz procentu maksājumiem. Ilgtermiņa kredītiem un aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz vairākus tūkstošus latu firnansiālās ietaupījums var būt vairāk kā ievērojams. Atmaksājot kredītu ātrāk, Tev nebūs jāsedz kredīta devēja negūtā peļņa par atlikušo periodu. Šajā scenārijā aizdevējam nav tiesības prasīt nekādu kompensāciju.
Vai man ir jāmaksā par pārkreditāciju pie cita aizdevēja ?
Pārfinansēšana jeb pārkreditācija ir viens no tiem finanšu pakalpojumiem, kas attīstītajās Rietumu valstīs veido vienu no lielākajām kopējā kredītu tirgus daļām. Latvijā šis pakalpojums ir salīdzinoši vāji izplatīts, taču, izvēloties pārkreditēšanu ir jārēķinās, ka vecajam aizdevējam ir tiesības prasīt samērīgu samaksu par darījuma noformēšanu. Maksas apmērs parasti tiek noteikts saskaņā ar aizdevēja iekšējo cenrādi.
Viss vēl nav skaidrs. Kur meklēt palīdzību ?
Ja vēlies būt 100% pārliecināts par savu taisnību vai arī uzskati, ka aizdevējs cenšas pārkāpt vai arī jau ir pārkāpis tavas tiesības ir risinājums. Iesakam sazināties ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centru situācijās, kad ir darīšana ar nebanku kredītiem (autolīzings, ātrie kredīti, patēriņa kredīti). Ja pretinieks ir lielāks – bankas, tad sazinies ar Finanšu kapitāla tirgus komisijas pārstāvjiem. Koordinātes vari viegli atrast meklējot institūciju nosaukumus internetā.