Atkarībā no paņemtā aizdevuma lieluma naudas kredīta dzēšana var būt viegli sasniedzama vai gluži pretēji ilgtermiņa mērķis. Saskaņā ar psihologu vērtējumu kredīts savā būtībā līdzinās hroniskai, bīstamai slimībai. Papildus tam jāatcerās, ka, lai arī kredīta sākotnējā paņemšana un dzīves kvalitātes uzlabošana dod pozitīvu efektu, tomēr tas ātri noplok, bet vajadzība atdot parādu saglabājas. Tā rezultātā aizņēmējs tiek ierauts vāveres ritenī un ir spiests strādāt vairāk, bet dzīvot mazāk.

Vai kredīta dzēšana ir iespējama pirms termiņa ?

Saskaņā ar LR likumdošanu naudas kredīta dzēšana ir iespējama pirms termiņa, turklāt aizņēmējam nav jāsedz aizdevēja negūtie peļņas procenti. Vienlaikus aizdevējs arī nevar pieprasīt nekādus papildus komisijas procentus. Protams, reti, kuram aizņēmējam ir pietiekami daudz naudas līdzekļu, lai spētu atmaksāt aizdevumu pirms termiņa. Likumsakarīgi, ka šajos apstākļos kredīta dzēšana pirms termiņa paliek par tālu, neaizsniedzamu mērķi.

Vai kāds cits var dzēst kredītu manā vietā ? Kā ?

Aizdevējam – bankām, nebanku kreditoram, jebkurai juridiskai personai vai pat privātpersonai ir pilnīgi vienalga, kurš atmaksā parādu. Ja varat atrast labvēļus, kas dzēš kredītu jūsu vietā, tad tas ir tikai lieliski. Viens no variantiem, ko reizēm izmanto ārzemēs, bet nekad Latvijā, ir “pūļa atbalsts” (“crowdsourcing”). Izmantojot ticamu stāstu vai mērķi, kas iedvesmo citus palīdzēt iespējams savākt neticami lielas summas. Piemēram, pasakot, ka gadījumā, ja tiks savākti 5000 Ls, aizņēmējs dosies ceļojumā un reklamēs sponsorus katrā iespējamā vietā vai arī strādās bez maksas 6 mēnešus no vietas. Lai arī Latvijas iedzīvotājus ir grūti iekustināt uz šādiem atbalsta pasākumiem, tomēr ar gaišu galvu un atvērtu sirdi, tas ir iespējams.

Vai pāriešana uz eiro atvieglos kredīta atmaksu ?

Plānots, ka 2014. gada 1. janvārī Latvija pāries uz eiro valūtu. Realizējoties šim scenārijam, daļa kredītņēmēju, kas bija aizņēmušies eiro valūtā, bet ienākumus guva latos, varēs ietaupīt uz valūtas konvertācijas. Lai arī mēneša griezumā ietaupītā summa ir salīdzinoši neliela, tomēr vairāku gadu perspektīvā atteikšanās no valūtas konvertācijas varēs palīdzēt ietaupīt vairākus simtus vai pat tūkstošus latu.

Vai pēc pirmā kredīta nomaksas kāds vēl kādreiz aizņemas ?

Samērā droši var apgalvot, ka cilvēki, kas paņēma hipotekāro kredītu un ekonomiskās krīzes apstākļos to zaudēja, nekādus aizdevumus vairs labprātīgi neņems ilgu laiku un arī savus bērnus brīdinās par aizņemšanās riskiem. Problemātiskos gadījumos aizņēmējus nevar glābt pat kredītu apvienošana, jo bankas nevēlas saistīties ar problemātiskiem klientiem. Tajā pašā laikā kredītņēmēji, kas ir spējuši kārtīgi pildīt kredītsaistības un nav jutuši nekādus satricinājumus aizņemsies tāpat kā iepriekš. Aizņemieties atbildīgi.