Naudas aizņemšanās iespējas Latvijā

Ir reizes, kad, neskatoties uz jebkādu krāšanu, plānošanu un taupīgu dzīvošanu, nauda vienkārši ir par maz, vajadzība ir ļoti steidzama un nepieciešama papildus palīdzība (Kredītu salīdzinājums). Kur aizņemties naudu? Šādā situācijā ir divas izvēles iespējas – (1) aizņemties no tuviem cilvēkiem vai (2) meklēt citus risinājumus. Pirmā no iespējām ir finansiāli visizdevīgāka, jo naudu iespējams saņemt bez komisijas un bez jebkādiem procentiem. Savukārt termiņš ir atkarīgs no aizdevēja rocības un aizdevuma summas.

Lielākā problēma, kas saistīta ar aizņemšanos no tuviniekiem ir emocionāla. Nevienam nepatīk prasīt naudu, ir neērta sajūta, turklāt pastāv iespēja, ka, neatdodot naudu savlaicīgi var tikt sabojātas attiecības. No otras pues, iedomājieties sevi aizdevēja lomā. Jums ir pietiekami finanšu līdzekļi un draugs vai radinieks prasa noteiktu summu, kas viņam ir ļoti nepieciešama. Pastāv iespēja, ka nauda netiks atdota, bet jūs būsiet izdarījis labu darbu. Sajūta ir pavisam savādāka, labāka, bet, protams, katra situācija ir individuāla un līdz ar to situācijas risinājums būs atšķirīgs. Ja nevēlaties aizņemties no tuviniekiem, tad aplūkojiet turpmākas iespējas.

Ātrie kredīti internetā

Šobrīd vairāki uzņēmumi piedāvā aizdot naudu (līdz 200 Ls) bez komisijas maksas (0%) un galvotāja. Praksē tas nozīmē, ka, aizņemoties, piemēram, 100 Ls uz 30 dienām, jums šajā termiņā ir jāatmaksā tie paši 100 Ls. Maksimālais termiņš uz kuru nauda tiek izsniegta bez komisijas ir 30 dienas, bet, ja esiet gatavi piemaksāt, iespējams arī elastīgāks termiņš. Ja naudu nav iespējams atmaksāt savlaicīgi, kredītu iespējams pagarināt (maksas pakalpojums). Savukārt, ja kredīts ir nepieciešams atkārtoti, labāk izvēlēties citu aizdevēju, jo bez procentiem tiek piedāvāts tikai pirmais aizdevums. Aizdevuma saņemšanai vajag (a) tīru kredītvēsturi un (b) regulārus, oficiālus ienākumus.

Galvenie ierobežojumi šajā gadījumā ir summa (200 Ls) un laiks, taču ir iespējami arī tādi varianti, kuru ietvaros iespējams internetā aizņemties pat 7000 latus, balstoties tikai uz jūsu ienākumu apmēra. Saprotams, ka konkrēts kredīta apmērs būs atkarīgs no jūsu ienākumiem, kredītvēstures un pašreizējām kredītsaistībām.

Pie pēdējiem diviem aspektiem ir vērts pakavēties mazliet ilgāk. Prakse liecina, ka kredītu ar sliktu kredītvēsturi iespējams saņemt aizvien retāk. Izņēmuma gadījumi varētu būt tās situācijas, kad iepriekšējās kredītsaistības ir pilnibā nokārtotas, turklāt papildus tiek izvērtēts pārkāpuma smagums un tas, cik sen tas ir noticis. Katram uzņēmuma ir savi izvērtēšanas kritēriji un nav vienotas atbildes par to vai ātrais kredīts šādos gadījumos tiks piešķirts, atbildi ir iespējams uzzināt vienīgi mēģinot.

Otra alternatīva ir kredīts pret ķīlu. Parasti kā ķīla tiek pieņemta nekustamais īpašums (māja, zeme, dzīvoklis) vai auto. Procentu likmes šādā gadījumā ir zemākas, jo pati ķīla kalpo kā nodrošinājums situācijai, ja kredīts netiks atmaksāts. Gan ātrajiem kredītiem, gan kredītam pret ķīlu ir iespējams pieteikties portāla sākumlapā, kur arī ievietota detalizēta informācija par katra piedāvājuma īpatnībām, taču paturiet prātā, ka, jo lielāka summa, jo rūpīgāka izpēte ir nepieciešama.

Neticiet mums uz vārda, salīdziniet paši. Ja plānojat aizņemties kredītu vairāku tūkstošu latu apmērā, apmeklējiet arī komercbankas vai vismaz banku mājas lapas. Iespējams, ka konkrētajā brīdi ir kāds īpašs piedāvājums, kas ļaus jums iegūt vēl izdevīgāku darījumu. Savukārt, ja nepieicešamas ātrais kredīts pāris simtu latu apmērā uz neilgu termiņu, tad labākus piedāvājumus par mūsu apkopotajiem būs ļoti grūti atrast, pareizāk to būs iespējams izdarīt, taču, tad ir jāaizņemas no tuvniekiem.

Alternatīvas, kur aizņemties naudu

Paralēli pastāv vēl divas iespējas, kur aizņemties naudu – (1) lombards, (2) kredīts no privātpersonām. Par pirmo iespēju šķiet visi ir dzirdējuši, taču tikai reti kurš izmantojis. Lombardi pieņem vērtīgas mantas – sadzīves tehniku, instrumentus, velosipēdus, elektrotehniku, t.sk. mobilos telefonus, dārglietas u.t.t. Summa, kas par ķīlu tiek izsniegta nepārsniedz 1/3 vai 1/4 no preces reālās vērtības. No vienas puses lombardi vēlas nopelnīt, bet no otras puses nevēlas darboties kā mantu uzpircējs, jo prece jebkurā gadījumā vēl ir jāpārdod arī tālāk un tas ne vienmēr ir viegli izdarāms. Procentu likmes lombardiem svārstās no 5 – 40 procentiem mēnesī un atkarīgas no īpašnieku vēlmes nopelnīt un konkurences. Tradicionāli lombardus izmanto pensionāri (es), kas ieķīlā dārglietas, lai saņemtu naudu līdz nākamajai pensijai un pēc tam izpērk preces (aizņemoties naudu no radiem). Otra grupa ir jaunieši un vīrieši kopumā, kas ieķīlā savas legālā vai nelegālā veidā iegūtās mantas.

Pēdējā un iespējams vissliktākā alternatīva ir aizņemties no nepazīstamām privātpersonām. Vai jūs būtu gatavi aizdot nepazīstamiem cilvēkiem? Visticamāk, nē. Savukārt tie, kas ir gatavi aizdot vienlaikus ir arī gatavi darīt visu nepieciešamo, lai savu naudu atgūtu. Ar kādām metodēm tas var tikt darīts, to iespējams noskatīties daudzās filmās, kur attēloti notikumi Itālijā vai Ņujorkā 20. gs. sešdesmitajos gados.

Kopumā jautājums, kur aizņemties naudu ir atkarīgs no jūsu riska tolerances, nepieciešamās summas un gatavības pildīt jaunuzņemtās kredītsaistības. Esiet apdomīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt. Aizņemieties atbildīgi.