Latvijā pieejamie aizdevumi bieži vien tiek publicēti internetā. Sludinājumi ir vieta, kur aizdevumus ievieto privātpersonas, kas ir gatavas aizdot naudu nepazīstamiem cilvēkiem, taču šī ir ļoti riskanta izvēle, jo nav iespējams pārbaudīt vai aizdevējs nav saistīts ar kriminālām struktūrām. Izdevīgākie ātrie kredīti Latvijā apkopoti šeit.

Kuri aizdevumi sludinājumi ir izdevīgākie?

Sludinājumi, kuros tiek piedāvāti aizdevumi ir dažādi un visbiežāk atrodami sludinājumu portālos. Virkne pētījumu un arī praktiskā pieredze liecina, ka aizdot naudu nepazīstamiem cilvēkiem parasti piedāvā privātpersonas, kas ir: (1) krāpnieki (prasa samaksāt, piemēram, 50 Ls vai 100 Ls par dokumentu noformēšanu un pazūd, (2) reketieri (izsniedz aizdevumu uz nelikumīgi augstām procentu likmēm un par kavējumu aprēķina astronomisks soda naudas), (3) spekulanti ar juridisko izglītību, kas izmanto dažādas likumdošanas nianses, lai nopelnītu uz lētticīgajiem aizņēmējiem.

Juridisko ietvaru, kas regulē mikro aizdevumu izsniegšanu Latvijā nosaka Noteikumi par patērētāju kreditēšanu un formāli to var īstenot arī privātpersonas, taču tikai uz samērīgām procentu likmēm, kas ir zemākas par tirgus vidējām likmēm. Šis vispārējais kritērijs jau gandrīz automātiski atsijā lielāko daļu kredītu, kuri tiek ietverti aizdevumi sludinājumi. Cilvēki, kas tiecas aizņemties no privātpersnām, absolūti lielākajā daļā gadījumu vairs nevar saņemt cita veida aizņēmumu, galvenokārt, divu iemeslu dēļ – (1) ir negatīva kredītvēsture, (2) nav darba vieta. Abas šīs situācijas nav tās pašas labākās, taču, jāņem vērā, ka aizdevumi ir pieejami vienmēr pret ķīlu. Otrkārt, uzņēmumi pirms naudas izsniegšanas izvērtē kredītvēsturi un, ja pārkāpkums ir bijs neliels un ticis salīdzinoši ātri novērsts naudu izsniedzi jebkurā gadījumā.

Kādas ir alternatīvas aizdevumiem sludinājumos?

Ņemot vērā iepriekšminēto, var droši apgalvot, ka aizdevumi un sludinājumi nav tā labākā kombinācija un tā vietā daudz drošāk un bieži vien arī izdevīgāk ir izvēlēties kādu no oficiālajiem kreditēšanas pakalpojumiem. Tradicionāli, kad vajadzīga nauda, lielai daļai Latvijas iedzīvotāju prātā nāk trīs veidu aizdevumi – (1) ātrie kredīti, (2) patēriņa kredīti, (3) kredīti pret ķīlu.

Pirmais no kredītiem ļauj iegūt 1000 LVL dažās minūtēs, turklāt vairāki uzņēmumi sniedz iespēju pirmajā reizē aizņemties bez komisijas maksas (0%). Piemēram, aizņemoties līdz 200 LVL, noteiktajā termiņā (līdz 30 dienām) ir jāatmaksā tie paši 200 LVL. Galvenais kritērijs naudas aizdošanā ir klienta kredītvēsture, taču arī aizņemties bez ienākumiem nebūs iespējams. Šī aizdevuma tipa galvenais trūkums ir augstās procentu likmes par aizdevuma pagarināšanu, kas var pārsniegt pat 27% mēnesī, tādēļ ātrais kredīts ir jāizvēlas tikai tajās situācijās, kad nauda vajadzīga tūlīt un tagad. (pie nosacījuma, ka ir skaidrs, ka parādu varēs atmaksāt 1 – 2 mēnešu laikā).

Patēriņa kredīti ir tie paši ātrie kredīti, taču to apjoms un atmaksas termiņš ir garāks. Piemēram, šobrīd ir pieejams patēriņa kredīts līdz 7000 Ls bez ķīlas uz laiku līdz 5 gadiem. Ja vajadzīgs,, iespējams  aizņemties arī krietni mazākas naudas summas. Procentu likmes patēriņa kredītiem ir daudzkārt mazākas nekā ātrajiem kredītiem un šo pakalpojumu piedāvā daudzas Latvijas komercbankas.

Kredīti pret ķīlu ir trešā un vislielākā grupa un tajā iekļaujas aizdevumi pret nekustamo īpašumu, aizdevumi pret auto un aizdevumi pret mantām (lombardi). Konkrēts aizņēmuma apjoms ir atkarīgs no ķīlas vērtības, taču ar dažiem ierobežojumiem. Piemēram, kredīts pret auto tiek izsniegts līdz 90% no auto vērtības, bet pret nekustamo īpašumu līdz 70% no ķīlas vērtības. Procentu likmes šī tipa aizdevumiem ir viszemākās, jo kredītu garantē ķīla.

Kopumā ir pilnīgi skaidrs, ka aizdevumi sludinājumi nav labākā vieta, kur meklēt papildus finansējumu. Latvijā izdevīgākie ātrie kredīti apkopoti atraiskredits.com sākumlapā. Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt.