Sabojāt kredītvēsturi ir ļoti viegli. Atliek tikai nokavēt dažus maksājumus ilgāk par 60 dienām un pakalpojuma sniedzējam vai kredīta devējam ir tiesības iekļaut parādnieku kredītu reģistrā. Praksē pastāv divi parādnieku reģistri. Pirmo uztur Latvijas banka un tajā ir iekļauta informācija par visiem darījumiem, kas saistīti ar komercbankām. Informācija no šī reģistra ir pieejama tikai pašām bankām vai to meitasuzņēmumiem. Otrs parādnieku reģistrs patiesībā ir vairākas mazas, privātu uzņēmumu uzturētas datu bāzes, kurās tiek apkopota informācija par visdažādākajiem parādiem (komunālie pakalpojumi, mobilie sakari, līzinga maksājumi u.c.). Ko darīt, ja esat iekļuvuši kādā no melnajiem sarakstietm, par to arī ir šis stāsts.

Kā uzlabot kredītvēsturi dažu dienu laikā ?

Informācija par pārkāpuma faktu glabājas parādnieku reģistros vismaz 10 gadus no pārkāpuma izdarīšanas brīža. Ja pārkāpums tiek novērsts, kredītu reģistrā tiek izdarīts attiecīgs ieraksts, kas papildina jau esošo informāciju. Šādā veidā nākamie aizdevēji vai pakalpojumi sniedzēji var gūt vispārēju priekšstatu par klienta gatavību pildīt līgumsaistības.

Atšķirībā no privāto uzņēmumu kredītu reģistriem, Latvijas bankas parādnieku datu bāze ietver informāciju par darījuma norisi no A līdz Z. Tādējādi, ātrākais veids kā uzlabot kredītvēsturi ir nokārtot neizpildītās saistības maksimāli īsā laikā. Tas, vai šāds solis palielinās jūsu iespējas aizņemties bez ķīlas kādā no bankām, protams, ir cits stāsts, taču sliktāk viennozīmīgi nebūs. Prakse liecina, ka mūsdienās komercbankas ir kļuvušas ārkārtīgi piesardzīgas un naudu aizdod nelabprāt. Bankas var atļauties to darīt, jo Latvijā pēdējo 3 gadu laikā ir ieplūduši vairāki miljardi nerezidentu naudas, kas tām ļauj justies ļoti komfortabli.

Privāto uzņēmumu uzturētie parādnieku reģistri turpretim satur tikai informāciju par pašu pārkāpumu un tā novēršanas brīdi. Šobrīd notiek diskusijas par vienota kredītu reģistra izveidi, kas būtu pieejams gan bankām, gan jebkuram citam uzņēmumam. Plānots, ka jaunā datu bāze varētu ietvert informāciju gan par saistību izpildi, gan kavēšanu, gan pārkāpuma novēršanu. Galarezultātā mēs varētu iegūt ārkārtīgi apjomīgu datu bāzi, kurā tiek glabāta informācija par pilnīgi visām kredītņēmēja darbībām. Šādas datu bāzes izveide būtu tikai apsveicama, jo pašlaik pastāv situācija, ka cilvēks, kas godprātīgi pildījas visas saistības 20 gadu garumā ar vienu pārkāpumu būtiski mazina iespējas aizņemties. Tā nevajadzētu būt un tas mainīsies, taču līdz tam laikam, ikviens var mēģināt iegūt kredītu bez banku starpniecības. Kredīts ar sliktu kredītvēsturi internetā ir pieejams daudz vieglāk un ātrāk nekā aizņemoties bankās, taču aizņemoties uz laiku, kas pārsniedz 1 mēnesi, aizdevums neapšaubāmi būs dārgāks.

Ja plānojat aizņemties, dariet to atbildīgi un izvērtējiet savas spējas atmaksāt kredītu savlaicīgi.