Š.g. novembrī Baltijas un Ziemeļvalstu patērētāju tiesību aizsardzības centru sanāksmē tika nolemts tuvākajos mēnešos pievērst pastiprinātu uzmanību ātro kredītu uzņēmumiem.

Maldinošas un nepilnīgas informācijas sniegšana ir galvenā ātro kredītu uzņēmumu problēma. Valsts iestāžu pārstāvji uzskata, ka patēriņa kredīti tiek reklamēti agresīvi, bet patērētāji nesaņem visu informāciju, kas vajadzīga pilnvērtīga lēmuma pieņemšanai. Gada procentu likme, kredīta izmaksas, īpaši noteikumi, kas var negatīvi ietekmēt kredītņēmēju, šī ir tikai daļa no informācijas, kurai būtu jābūt uzreiz redzamai, taču ne vienmēr tā notiek. No otras puses jāņem vērā, ka, piemēram, gada procentu likme ir maznoderīgs indikators, jo ātrais kredīts nav ilgtermiņa finanšu instruments. Izdevīgs tas var būt tikai īstermiņā un var samērā droši apgalvot, ka to cilvēku skaits, kas izmanto šo finanšu pakalpojumu, lai aizņemtos, piemēram, uz gadu ir niecīgs.

Tuvojoties svētkiem, ātro kredītu uzņēmumu reklāmas ir uz visiem stūriem – internetā, uz sabiedriskā transporta, televīzijā, radio. Aizņemšanās līdz algai palīdz daudziem, taču nepārdomāta un impulsīva aizņemšanās viennozīmīgi var radīt vairāk problēmas nekā ieguvumus, jo procentu likmes ātrajiem kredītiem ir samērā augstas. Sms kredīts, kredīts internetā vai patēriņa kredīts bez darba vietas, šie ir tikai daži no reklamētajiem piedāvājumiem. Lai pasargātu cilvēkus no nepārdomātas aizņemšanās patērētāju tiesību aizsardzības centri ir nolēmuši veikts koordinētas darbības. Vairāki uzņēmumi, piemēram, Credit24 un Vivus darbojas vairākās Eiropas valstīs, tomēr ir maz ticams, ka jebkādi noteikumi spēs atturēt cilvēkus no aizņemšanās. Mēģināts gan nav zaudēts, tādēļ 2013. gadā Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC) Latvijā plāno pievērst īpašu uzmanību ātr kredītu devēju komercprakses uzraudzībai. Ja šie centieni ļaus samazināt pakalpojuma cenas vai vismaz atturēs no aizņemšanās cilvēkus, kas nav spējīgi naudu reāli atmaksāt, tad tas jau būs ļoti labs panākums. Jāņem gan vērā, ka naudas aizdošanas kritēriju pastiprināšana var negatīvi ietekmēt to cilvēku iespējas aizņemties, kam banku aizdevumi nav pieejami. Paralēli tas varētu apgrūtināt arī iespējas iegūt ātro kredītu gadījumos, kad nauda vajadzīga steidzami.

Vairāk par šo tēmu variet izlasīt PTAC mājaslapā, savukārt kredītus salīdzināt un izvēlēties izdevīgāko piedāvājumu iespējams atraiskredits.com sākumlapā.