Privātie kredīti ļauj iegūt naudu tūlīt un tagad daudzu tūkstošu latu apmērā, tomēr ir kāda nianse, kas padara šo finansējuma avotu par ļoti riskantu risinājumu. Turpinājumā aplūkosim, kas ir privātie kredīti, kā neiekulties nepatikšanās un kā atrast izdevīgāko piedāvājumu.

Kas ir privātie kredīti?

Pivātie kredīti jeb ātrie naudas kredīti ir aizdevuma veids, kas paredz aizņemšanos no privātpersonas. Privātie kredīti tiek izsniegti uz laiku no 1 nedēļas līdz 10 gadiem, taču procentu likmes un soda sankcijas ir ļoti augstas. Saskaņā ar Latvijas Civillikumu abiem šiem papildus maksājumiem ir jābūt samērīgiem, taču privātie kredīti bieži tiek izsniegti uz 1% – 3% dienā, kas pilnīgi noteikti ir uzskatāma par nesamērīgu samaksu. Šo aizdevumu galvenais pluss ir iespēja to saņemt ar sliktu kredītvēsturi un bez darba vietas, taču risks vairumā gadījumu ir nesamērīgi liels.

No kā jāuzmanās, izvēloties privāto kredītu?

Šis finanšu pakalpojums ir ideāls risinājums gadījumos, kad nauda tiek aizlienēta no (1) draugiem, (2) radiem, (3) darba kolēģiem, taču ārkārtīgi bīstams variants, ja aizdevums tiek ņemts no nepazīstamiem cilvēkiem. Aplūkosim šo jautājumu nedaudz tuvāk. Iedomājieties sevi aizdevēja vietā. Uz kādiem noteikumiem un cik lielu kredītu jūs būtu gatavi dot nepazīstamam cilvēkam un cik lielu atbildību pret viņu justu? Risks naudu neatgūt ir liels, tādēļ, visticamāk, prasīsiet augstus procentus un aizdosiet maksimāli maz. No otras puses, ja privātie kredīti tiek izsniegti, tad var pieņemt, ka aizdevējs ir pārliecināts, ka naudu atgūs, izmantojot visdažādākos līdzekļus. To, kādi varētu būt šie līdzekļi var ļoti labi redzēt dažādās filmās, kur galvenie varoņi izvēlas privātos kredītus, taču daudziem Latvijas iedzīvotājiem arī paziņu lokā ir vismaz viens cilvēks, kam nācies iegrābties. Vairums no viņiem tagad strādā ārpus valsts robežām un visu mūžu maksās uzkrātos soda procentus (nelikumīgi aprēķinātus, taču bailes nemaksāt ir lielākas).

Alternatīvas privātajiem kredītiem

Mūsdienās iespējas aizņemties ir nesalīdzināmi plašākas nekā bija mūsu senčiem. Kredītiestādes, līzinga sabiedrības, bankas, uzņēmumi piedāvā virkni dažādu aizņemšanās iespēju un katrs var izvēlēties sev piemērotāko risinājumu. Piemēram,  ātrie kredīti līdz 200 Ls ir bez komisijas maksas un bez procentiem uz laiku līdz 30 dienām (jaunajiem klientiem). Naudu kontā iespējams saņemt 10 – 20 minūtēs un, atmaksājot kredītu noteiktajā termiņā, jāatlīdzina ir tikai tik, cik aizņēmāties un nekas vairāk.

Ja rodas grūtības ar naudas kredīta atmaksu, līguma termiņu iespējams pagarināt uz 1, 2, 3 vai 4 nedēļām. Maksa par šo pakalpojumu svārstās no 10% – 27% no neatmaksātās summas mēnesī. Saskaņā ar statistiku, šis ir vispopulārākais finanšu pakalpojums Latvijā un to ik gadu izmanto vairāki simti tūkstoši Latvijs iedzīvotāju. Iespeju aizņemties bez procentiem šobrīd piedāvā jau daudzi uzņēmumi (skat. portāla sākumlapu).  Galvenais priekšnoteikums, lai iegūtu aizdevumu ir tīra kredītvēsture un oficiāli, regulāri ienākumi.

Otra alternatīva ir patēriņa kredīti, kuri ļauj jebkuram Latvijas iedzīvotājam iegūt līdz pat 7000 Ls 2 dienās. Aizdevums tiek izsniegts, pmatojoties uz klienta ienākumiem, taču, ja tie ir nepietiekamai patēriņa kredīts ir pieejams arī pret ķīlu. Protams, privātie kredīti šajā aspektā izskatās labāk, jo tiek izsniegti bez jebkādas klienta maksātspējas izvērtēšanas, bet kā jau norādījām, risks sapīties ar krimināliem elementiem ir pārlieku liels.

Trešā alternatīva ir lombards. Ja nauda vajadzīga tūlīt un tagad, tad ieķīlājot kādu mantu – sadzīves tehniku, dārglietas, mobilo telefonu, datoru, vari iegūt naudu tūlīt tagad. Procentu likmes ir aptuveni tādas pašas kā ātrajiem kredītiem, taču nesalīdzināmi zemākas nekā prasītu privātie kredīti. Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt naudu noteiktajā termiņā. Ja rodas šaubas, neaizņemieties.