Aizņemoties lielāku summu (virs 1000 Ls), aizdevuma nosacījumos bieži ir paredzēta iespēja iegūt kredītbrīvdienas. Bērna piedzimšana, zaudēts darbs, veselības problēmas, steidzami papildus izdevumi ir galvenie iemesli, kas ietekmē aizņēmēju maksātspēju un rada nepieciešamību pēc aizdevuma atmaksas atlikšanas. Praksē parasti tiek piedāvātas divu veidu kredītbrīvdienas – (1) pamatsummas maksājuma atlikšana (jāturpina maksāt procenti) un (2) pilnīga maksājuma atlikšana (nav jāmaksā ne pamatsumma, ne procenti). Izklausās lieliski, taču patiesība ir krietni skarbāka.

Kādi ir plusi un mīnusi ņemot kredītbrīvdienas ?

Kredītbrīvdienu galvenais pluss neapšaubāmi ir iespēja uz laiku samazināt vai pilnībā atcelt ikmēneša maksājumu. Parasti tiek piedāvāta kredīta maksājumu atlikšanu uz laiku no 1 līdz 6 mēnešiem. Iegūtais atelpas brīdis var būt pietiekams, lai atgūtu pamatu zem kājām un atrisinātu savas problēmas. Lai iegūtu kredīta brīvdienas, sazinieties ar savu kredīta devēju. Svarīgi gan ņemt vērā, ka izvēloties kredītbrīvdienas, aizdevuma atmaksa var kļūt būtiski dārgāka. Visos līgumos ar maziem burtiem parasti ir iekļautas dažādas atrunas, kas ļauj aizdevējam pārskatīt līguma nosacījumus un kredītbrīvdienas ir viens no šādiem iemesliem.

Šāda prakse nav nelikumīga un to atzīst arī Patērētāju tiesību un aizsardzības centra speciālisti. Aizdevējs var argumentēt, ka apstākļi, kas rada nepieciešamību pēc kredītbrīvdienām ir mainījuši klienta raksturojumu un riska novērtējumu. Vienkāršāk runājot, gan bankas, gan nebanku kreditori izmanto klienta vēlmi iegūt kredīta brīvdienas, lai paaugstinātu aizdevuma procentu likmi un/vai pieprasītu komisijas maksu par līguma grozījumiem.

Vai ir alternatīvi risinājumi ?

Brīdī, kad rodas problēmas ar kredīta līguma nosacījumu pildīšanu, kredītbrīvdienas nav labākais variants. Aizdevuma izmaksu palielinājums ilgtermiņā nespēj kompensēt gūto labumu. Alternatīvi risinājumi varētu būt (1) aizņemšanās no tuviniekiem vai draugiem (izskaidrojiet savus apstākļus, taču nemelojiet, ka atdosiet naudu pavisam ātri), (2) nevajadzīgu mantu pārdošana, (3) tēriņu būtiska samazināšana, (4) aizņemšanās internetā. Ja neziniet, kur dabūt kredītu, ielūkojieties portāla sākumlapā. Šis, protams, ir pats pēdējais no alternatīvajiem risinājumiem, jo papildus kredīta saistību uzņemšanās var izmaksāt pat dārgāk nekā kredītbrīvdienas. Vienlaikus arī jāsaprot, ka, lai arī kredīta brīvdienas nav ideāls risinājums, tas lielam vairumam ir vienīgais, jo ne visiem ir bagāti radi, iekrātas rezerves vai patiešām vērtīgas mantas.

Šajā rakstā iepazinām tuvāk to, kas ir kredītbrīvdienas, to plusus un mīnusus. Pirms izmantot šo risinājumu obligāti izlasiet savu aizdevuma līgumu, bet, ja nesaprotiet, kas tur rakstīts, konsultējieties ar zinošiem speciālistiem. Tas būs lētāk nekā ticēt aizdevēja pārstāvjiem uz vārda.